Частина 2: Дистанційний формат
Робота та навчання у дистанційному форматі виявилися чи не найскладнішим випробуванням для багатьох людей під час карантину. Один з блоків питань нашої анкети був спрямований на дослідження саме цієї теми.
ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ
26,9% опитаних не вбачають жодних переваг дистанційної роботи/навчання, і тільки 8% людей вважають, що недоліків немає.
Перше місце серед переваг дистанційної роботи та дистанційного навчання посіла економія часу на добиранні до місця роботи/навчання. Цю опцію визнали найвагомішою майже половина учасників анкетування – 47,5%. 24,9% опитаних радіють відсутності стресу та негативних емоцій від добирання на роботу/навчання (затори і негативний досвід взаємодії з іншими пасажирами в транспорті та/чи з іншими водіями на дорогах). Третє місце (23,1%) серед переваг займає вища продуктивність праці завдяки тому, що можна самостійно планувати свій день та визначати пріоритетність завдань. Цікаво, що домашній затишок і комфорт сприяє продуктивності праці тільки 13,3% українців.
Висновок 1. Тож бачимо, що гостро постає потреба вдосконалення організації транспортного руху та покращення міської транспортної інфраструктури. На нашу думку, усунення дискомфорту, пов’язаного з транспортом, є вагомим внеском органів місцевого самоврядування у щастя громадян.
49,2% опитаних українців поскаржилися на домашні фактори, що відволікають від дистанційної роботи. Друге місце серед недоліків розділили надто довга і виснажлива робота за комп’ютером (31,7%) та проблеми із самодисципліною, коли важко самоорганізуватися і дотримуватися графіку (31%).
Багато людей потребують прямої взаємодії з іншими, щоб працювати/навчатися ефективніше. Тільки 13,4% вважають перевагою можливість сконцентруватися наодинці. Натомість майже третина (22,9%) опитаних заявляють про зниження продуктивності праці через відсутність командної роботи і 20,5% анкетованим бракує підтримки і консультацій від керівника/викладача.
25,3 % учасників анкетування зазначили, що дистанційний формат призвів до збільшення робочого/навчального навантаження.
Висновок 2. Світ вже не буде таким, як раніше. Хибно вважати, що коли карантин закінчиться, життя повернеться у звичне русло. Світ невпинно змінюється. Випробування, які постали перед людством під час карантину, слід сприймати як щеплення від майбутніх викликів. Потрібно розвивати самостійність, гнучкість та адаптивність – вчитися ефективно реагувати на обставини, що змінюються.
ЕФЕКТИВНІСТЬ ТА КОМФОРТ
62% респондентів вважають роботу/навчання в дистанційному форматі дистанційну менш ефективними, ніж в традиційному форматі. 23,5% українців не могли однозначно відповісти на це питання, і тільки 14,4% переконані у вищій ефективності дистанційного формату (Рис.1).
Рис. 1. Структурний розподіл за суб’єктивною оцінкою ефективності роботи (навчання) в дистанційному форматі (кількість осіб)
Тільки 35,9% опитаних вважають дистанційну роботу (навчання) комфортною, 43,2% учасників анкетування відчувають дискомфорт, а 20,8% не визначилися з відповіддю (див. рис. 2).
Рис. 2. Структурний розподіл за суб’єктивною оцінкою комфортності роботи (навчання) в дистанційному форматі (кількість осіб)
Висновок 3. Нижча ефективність роботи/навчання у дистанційному форматі зумовлена передусім нестачею навиків у використанні дистанційних форм і засобів роботи/навчання. Зміни торкнулися всіх: уряду, керівників державних установ, менеджерів підприємств всіх форм власності та найманих працівників. Задля підвищення ефективності роботи за нових умов потрібно, одного боку, забезпечувати якісні інструменти та технології, а з іншого боку – швидко їх опановувати.
* Український інститут дослідження щастя (The Ukrainian Institute for Happiness Research) провів онлайн-опитування за допомогою хмарного сервісу «Google Forms» з 31 березня по 10 квітня 2020 року. У межах дослідження опитано 1444 респонденти різних вікових груп та видів зайнятості, що мешкають у 124 населених пунктах усіх регіонів України (за виключенням окупованих територій). Статистична похибка вибірки для показників близьких до 50% не перевищує 2,58%, а для показників близьких до 5% – 1,12% при довірчій ймовірності 95% (не було взято до уваги те, що незначна кількість опитаних (менше 1%) вказали інше місце проживання).