6 кроків ЩАСТЯ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

6 кроків ЩАСТЯ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

Запис ефіру: https://www.facebook.com/happiness.lviv/videos/532314770803990/

Уляна Лущ-Пурій:

Дехто вважає, що щастя не є актуальним під час карантину, оскільки боротьба з коронавірусом повністю займає думки людей і всі зосередженні на відстеженні оновленої інформації щодо карантину. Проте ми вважаємо, що саме за цих обставин щастя окремої людини є дуже актуальною темою.

Перед людством постали безпрецедентні виклики, звичний спосіб нашого життя змінюється – і, навіть коли карантин завершиться, світ буде іншим, не таким, як раніше. Тож надзвичайно гостро, як ніколи раніше, постає питання: яким чином бути щасливим і підтримувати відчуття щастя за цих незвичних та абсолютно дискомфортних умов? 

Роман Пурій:

Світ не просто змінюється – світ вже змінився, але ми цього поки не відчуваємо. Ми зараз проходимо етап трансформації: ми починаємо усвідомлювати, що відбувається, і намагаємося адаптуватися до нових обставин.

Уляна: 

Через форс-мажор дуже багато людей стали глибоко нещасними. У споживацькій культурі до карантину побутувала думка, що щастя і комфорт – це одне й те ж. Тобто, якщо усі умови мене влаштовують: звичний спосіб життя, розміри і способи споживання, види розваг, які мені доступні – то це і є моє щастя. Форс-мажор позбавив людей комфортних для них обставин, і відтак, ті, хто прирівнювали своє щастя до абсолютно комфортного життя, відчувають дискомфорт і думають, що це і є нещастя.

У нашій концепції щастя ми стверджуємо: 

  1. Щасливим можна і потрібно бути навіть за умов дискомфорту. 
  2. Щастя НЕ дорівнює комфорту. Комфорт – це компонент щастя, який сприяє задоволеності життям. Хоча іноді навпаки: дискомфорт слугує поштовхом для саморозвитку людини і її переходу на новий якісний рівень.
  3. Саме зараз, за цих нових некомфортних обставин, актуалізується евдемонічне визначення ЩАСТЯ як ЗМІСТОВНОГО ЖИТТЯ, щастя, як життя, спрямоване до МЕТИ

Дуже важливо, що і зараз під час карантину, і після завершення карантину в умовах багатосферної кризи світ перестає бути комфортним і нам потрібно буде боротися з багатьма викликами. Ми переживаємо тривогу від того, що втратили контроль над своїм життям. Ми відчуваємо напругу і дискомфорт від того, що обмежені в наших діях і навіть у пересуванні в просторі. І саме за цих скрутних обставин зберігати щастя означає НАПОВНЮВАТИ ЗМІСТОМ І СМИСЛОМ СВОЄ ЖИТТЯ, робити своє життя значущим і шукати ціль та мету.

Щастя є поза межами емоційного маятника. Емоційний маятник залежно від обставин, циклічності вироблення гормонів, періоду доби тощо рухається в бік позитивних емоцій, а потім відхиляється в бік негативних емоцій чи навпаки. Щаслива людина – це та людина, яка залишається щасливою безвідносно до коливань маятника. Навіть коли маятник відхилився в бік негативних емоцій (людина відчуває втому, розчарування, гнів чи сум), щаслива людина приймає і осмислює свій негативний стан, але водночас усвідомлює, що це пройде, і зосереджується на тому, що продуктивного і корисного вона може зробити саме зараз.

Роман:

Зокрема, настанова до щастя, вміння бути щасливим в несприятливих умовах підвищує опірність людського організму, сприяє зміцненню імунітету та допомагає побороти інфекцію. Є кореляція між настроєм і здоров’ям. Оптимістична настанова – віра в те, що ми зуміємо подолати виклики сьогодення, залишимося живими і здоровими, адаптуємося до життя в нових умовах – зробить нас щасливішими та здоровішими.

Наш мозок використовує наш минулий досвід для прогнозування майбутнього.

Уляна:

Щастя передбачає ГНУЧКІСТЬ. Щаслива людина легше адаптується до зовнішніх непередбачуваних обставин. У нашій концепції щастя ми вибудовуємо кроки планування щасливого життя, описані в однойменній книзі (Планування щасливого життя. Львів, 2019). Планування щасливого життя зовсім не означає, що якщо ти собі щось вимріяв і спланував, то так мусить бути і світ повинен сприяти тобі в їх реалізації, а коли непередбачувані обставини руйнують твої плани, то ти сприймаєш це як катастрофу, велику трагедію і глибоке нещастя. Зовсім ні!

Насправді, щаслива людина – це та людина, яка адекватно реагує на зовнішні непередбачувані обставини. Щаслива людина – це та людина, яка вміє проаналізувати, які обставини вона може контролювати – і починає їх змінювати –, а які обставини вона не може контролювати – і з огляду на них корегує свої цілі і плани.

Тож як БУТИ ЩАСЛИВИМ НА КАРАНТИНІ?

Як бути щасливим всупереч негативним, несприятливим обставинам?

КРОК 1

КОРЕГУЙТЕ СВОЇ МРІЇ ЦІЛІ ТА ПЛАНИ з огляду на обставини, які Ви не можете змінити. Це зовсім не означає відмовитись від них. Це означає перенести їх реалізацію на сприятливий період. Наприклад, якщо Ви планували робочий проект чи подорож, які Ви не зможете здійснити під час карантину, не відмовляйтеся від них і не накопичуйте в собі розчарування від того, що не можете їх зараз здійснити.

Роман:

Так ми зробили з нашою конференцією «Щастя та сучасне суспільство», яка була для нас мрією року. Ми довго готувалися до цієї події, але змушені були перенести конференцію з огляду на карантинні заходи. Проте ми не склали руки, ми опублікували збірник матеріалів та продовжуємо співпрацювати в онлайн форматах з учасниками конференції, а також розробляємо нові проекти. Зокрема, ми розробили анкету для того, щоб дослідити зміни у відчутті щастя під час карантину та відстежити переоцінку цінностей, що відбувається внаслідок цього. Просимо долучитися до першого етапу опитування та заповнити анонімну онлайн анкету за посиланням: https://cutt.ly/rtTCpRV Проведення другого та третього етапів опитування ми анонсуємо згодом на нашому сайті. А також опублікуємо результати та висновки дослідження.

З огляду на карантин у нас, звісно, змінилася мрія літа, адже доведеться скорегувати плани на відпустку і відкласти омріяну подорож на наступний рік, проте завдяки економії цього року наступного року можна подвоїти бюджет на подорож.

До того ж, карантин аж ніяк не вплинув на мою мрію життя, мрію періоду життя та мрію, більше від життя. Я не змінюю стратегічний напрям мого розвитку, я змінюю тільки тактику досягнення моїх цілей.

Тож слідуйте нашому прикладу! 

Наша свідомість має цікаву властивість: людина не може думати дві думки одночасно! Замість того, аби злитися на обставини, які Ви не можете змінити, і скаржитися на свою невдачу, зосередьтеся на конструктивних корисних цілях, які Ви можете здійснити за даних обставин. Витісніть негативні думки конструктивним наміром.

Уляна:

КРОК 2

ВИКОРИСТОВУЙТЕ НАВІТЬ НЕСПРИЯТЛИВІ ОБСТАВИНИ НА СВОЮ КОРИСТЬ. Наприклад, Ви не можете зараз подорожувати і зустрічатися з людьми, то присвятіть увесь час, який зараз звільнився, реалізації тих планів та завдань, до яких у Вас ніколи б не дійшли руки, якби Ви зараз проводили цілий день поза домом у звичному робочому режимі. 

Не панікувати і не скаржитись, а обрати ті ЗАВДАННЯ І ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ, для реалізації яких НАЙСПРИЯТЛИВІШИЙ ЧАС САМЕ ЗАРАЗ. Наприклад, прочитайте книги, які давно хотіли, але не вистачало часу, виробіть звичку щодня займатися спортом, пройдіть цікавий і корисний онлайн курс, знайдіть нове хобі, яким можна займатися вдома (вишивання, майстрування тощо).

Роман:

За аналогією з принципом Паретто «80% наслідків спричинені 20% причин»  ( або «20% Ваших клієнтів дадуть Вам 80% Вашого прибутку»), можна сказати: 20% Ваших зусиль у правильному напрямку створять фундамент для 80% Вашого успіху. Тому зосередьтеся на правильних завданнях та докладайте  зусилля у правильному напрямку.

Врешті, якщо звернутися до визначення щастя як періоду між двома нещастями, то уявіть, скільки буде радості, коли цей карантин завершиться і Ви знову зможете повернутися до звичного для Вас способу життя. Спрямуйте свої думки в майбутнє: помрійте, як Ви, скажімо, знову зможете зустрітися з друзями в барі чи на концерті, і відчуйте позитивні емоції від цього очікування та вимірювання! Карантин завершиться, наші мрії та плани здійсняться, ми далі будемо тішитися життям, але цінність тих речей та занять, які були для нас звичними, значно зросте.

Уляна:

Щаслива людина – це не та людина, яка тільки витає в мріях, але не вміє жити тут і зараз. Щаслива людина – це та, яка будує довготермінові плани і водночас вміє продуктивно жити тут і тепер, кожен день використовувати з користю та наповнювати своє життя змістом.

Роман:

Щастя не в щасті, а в дорозі до нього. Вимріявши своє майбутнє, ми робимо щоденні кроки, щоб наблизити наші мрії. Таким чином наш мозок виробляє «гормони щастя» від цього шляху, від усвідомлення, що ми рухаємося у правильному напрямку, що ми маємо свій план та здійснюємо його.

Уляна:

КРОК 3.

ОПТИМІЗУЙТЕ СВІЙ ЧАС. Чітко регламентуйте свій день. 

Як викладач, я зараз забезпечую студентам дистанційне навчання. І виявилося, що це не так просто, як здавалося! Опанування методів та технологій дистанційного навчання займає дуже багато часу – і в мене зараз більше роботи, ніж зазвичай. Якщо у Вас схожий досвід – сформуйте свій робочий графік раціонально, щоб понаднормова робота не виснажила Вас! Дуже важливо чітко виділити години для роботи, бо коли працюєш вдома і маєш багато роботи, то можеш не стежити за часом, намагатися виконати якесь завдання до кінця, і врешті усвідомлюєш, що робота поглинула тебе з головою.

Якщо Ви не працюєте дистанційно, а нудьгуєте на карантині, то Вам також дуже важливо чітко регламентувати свій день. Почніть з того, щоб обмежити час, який Ви проводите в соціальних мережах, відстежуючи оновлену інформацію про карантин та читаючи статті про глобальну паніку та апокаліптичні настрої. 

У нашій концепції щастя ми стверджуємо, що потрібно НАВЧИТИСЯ БУТИ ЩАСЛИВИМ – ВИРОБИТИ ЗВИЧКУ БУТИ ЩАСЛИВИМ. Це означає зосереджуватися на щасті, зафіксувати у своїй свідомості настанову до щастя – вміти концентруватися на позитивних емоціях. Якщо людина сидить і цілий день читає депресивні жахаючі новини, які, на превеликий жаль, в переважній більшості не є достовірними (тому ми закликаємо звертатися до офіційних джерел інформації і читати новини з офіційних ресурсів), то вона тільки збільшує своє занепокоєння та роздмухує свою паніку. Виділіть перечитування актуальної інформації про карантин та протидію коронавірусу з офіційних джерел для цього, скажімо, 15 хвилин вранці і 15 хвилин ввечері, а решту часу ПЛЕКАЙТЕ ПОЗИТИВНІ ЕМОЦІЇ ТА СТВОРЮЙТЕ СВІЙ ПОЗИТИВНИЙ ДОСВІД: займіться тим, що приносить Вам задоволення, що Вам приємне і корисне, наприклад приділіть час хобі, саморозвитку та спілкуванню з близькими.

Роман:

КРОК 4.

НАПРИКІНЦІ ДНЯ ПРОАНАЛІЗУЙТЕ СВІЙ ДЕНЬ І ВИДІЛІТЬ ТРИ РЕЧІ «ЯКІ ПІШЛИ ТАК». Зосередьтеся на трьох речах, які Вам вдалося сьогодні реалізувати. Пробачте собі те, що сьогодні пішло не так, ставтеся до себе більш поблажливо і зосередьтеся на тому, що сьогодні «пішло так». Похваліть себе за три пункти плану, які Ви сьогодні здійснили, за три події сьогоднішнього Вашого досвіду, які для Вас були приємними. 

Уляна:

КРОК 5.

НАВЧІМОСЯ БУТИ ЩАСЛИВИМИ РАЗОМ! Для багатьох людей перебування цілий день вдома у замкненому просторі разом з близькими людьми виявилося справжнім випробуванням. Для нашого подружжя, до речі, це зовсім не так, бо й до карантину ми проводили багато часу разом і нам комфортно разом, тож ми не відчуваємо жодних змін в наших стосунках до і після карантину. Але багато людей жили по-іншому: майже весь час проводили на роботі, мало спілкувалися та, врешті, настільки дистанціювалися від членів своєї сім’ї, що карантин змусив їх усвідомити, що члени сім’ї стали для них чужими. І коли під час карантину вони опинилися в замкненому просторі 24/7 зі своїми рідними, то виявилося, що вони вже не вміють разом проводити час, розучилися спілкуватися і не мають спільних інтересів.

Для того, щоб подолати цей виклик, ми повинні ВЧИТИСЯ БУТИ ЩАСЛИВИМИ РАЗОМ і вчитися СПРИЯТИ ЩАСТЮ ТИХ, ХТО ПОРУЧ. Ви не можете зробити щасливою іншу людину. Щастя – це індивідуальний вибір, тому не можна звинувачувати іншого в своєму нещасті. 

Роман:

Але що ми можемо зробити – це УСУВАТИ ДИСКОМФОРТ ОДИН ДЛЯ ОДНОГО з огляду на ситуацію і переживання людини, яка поруч з Вами. Зрештою, важливо не зруйнувати своє спільне щасливе майбутнє через стресову ситуацію під час карантину.

Уляна:

Щоб навчитися бути щасливими разом,важливо опанувати КРОК 3 – оптимізувати свій час та регламентувати день. Уявімо, що двоє людей більшість часу проводять, читаючи негативні депресивні новини, а тоді, коли починають спілкуватися, то виливають один на одного паніку та негатив, що накопичувалися цілий день. Або уявімо, що хтось працює увесь день і не приділяє часу своєму партнерові. Обидва цих сценарії призводять до конфлікту. 

Що робити? Як навчитися бути щасливими разом?

  • Придумайте, що СЬОГОДНІ ВИ РОБИТИМЕТЕ РАЗОМ ЗІ СВОЇМИ БЛИЗЬКИМИ.
  • Зосередьтеся на тих ЗАНЯТТЯХ ТА ТЕМАХ РОЗМОВИ, ЯКІ ВИКЛИЧУТЬ ПОЗИТИВНІ ЕМОЦІЇ У ВАС ТА ВАШИХ БЛИЗЬКИХ.
  • СТВОРІТЬ ПРИВІД ДЛЯ ПОЗИТИВНОГО ДОСВІДУ ТА ПРОЖИВІТЬ ЙОГО РАЗОМ. 

Роман:

Оскільки, стратегічні запаси продуктів харчування всі зробили і холодильники переповнені, почніть зі СПІЛЬНОГО ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ, а тоді, СПІЛЬНОЇ ТРАПЕЗИ. Своїми власними сімейними рецептами ми поділимося згодом. Спільні кулінарні експерименти – це не лише один із способів приємно і корисно провести час із близькими, але й підводять нас до наступного кроку:

КРОК 6.

ХАРЧУЙМОСЯ ПРАВИЛЬНО!

Імунна система людина закладається в тонкому кишківнику людини. Тому важливо дбати про здоров’я свого кишківника:

  • Не переїдати, не перевантажувати травну систему адже кишківник має пропускну здатність, тобто він може продуктивно перетравити та засвоїти певну кількість їжі. 
  • Вживати продукти, які врегульовують роботу кишківника та зміцнюють імунну систему: домашні йогурти, рослинну їжу (клітковину), квашену капусту, цитрусові.

Завдяки дотриманню культури харчування, я навіть не пригадую, коли останній раз хворів. 

Уляна: 

Тож вчіться бути щасливими разом! Залишайтеся з нами! Буде ще цікавіше!

Залишити відповідь

Закрити меню