ВПЛИВ КАРАНТИНУ НА ЩАСТЯ УКРАЇНЦІВ: РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ 2020-2021

14 квітня о 14:00 у прямому ефірі на Facebook відбулося оприлюднення результатів всеукраїнського дослідження впливу карантину на щастя людей, проведеного Українським інститутом дослідження щастя на основі анкетування, здійсненого з 31 березня по 10 квітня у 2020 та 2021 рр.

Результати представили автори дослідження – експерти Українського інституту дослідження щастя Роман Пурій, директор та співзасновник УІДЩ, Уляна Лущ-Пурій, к. філос. н., доцентка, співзасновниця та координаторка міжнародної співпраці УІДЩ, Ірина Голяш, к. екон. н., доцентка, Андрій Базилевич, д. мед. н., професор, президент Світової федерації українських лікарських товариств.

Інформаційні партнери оголошення результатів дослідження УІДЩ «Вплив карантину на щастя українців»: Львівське конференц-бюро, Інформаційне агентство «Чорним по білому» та газета «Народне здоров’я».  

У 2020 р. в дослідженні взяли участь 1 444 мешканці з 24 областей України, у 2021 р. – 1 534.  Питання анкети стосувалися суб’єктивного відчуття щастя, задоволеності життям, впливу карантину на стосунки в сім’ї та родині, змін у професійному житті та інших факторів, що впливають на щастя людини. Статистична похибка вибірки для показників близьких до 50% не перевищує 2,5%, а для показників близьких до 5% – 1,09% при довірчій ймовірності 95%.

Ми запитали в українців, чи почували вони себе щасливими до початку карантину. Цікаво, що у 2020 році (через три тижні після початку карантину) 76,4% респондентів відповіли ствердно, тоді як у 2021 році (аж через рік після початку карантину) тільки 67,4% вважають, що були щасливими до карантину. Виявлене зниження показника на 9% свідчить на користь того, що наші спогади відображають не реальні події, а наші уявлення про ці події. Крім того, наші спогади можуть  змінюватися впродовж часу.

Суб’єктивне відчуття щастя під час карантину знизилося на 8,4%: у 2020 році 63,2% українців вважали себе щасливими, тоді як зараз­ – 54,8%. Кількість нещасливих людей також зросла: у 2020 році до початку карантину вважали себе нещасливими 3,9% опитаних, з початком карантину  кількість нещасливих зросла до 13,7%, а через рік карантинних обмежень становить 17,9%. Не змогли визначитись, чи вони щасливі, 19,7% українців до початку карантину і 27,4% станом на початок квітня 2021 року.

На відміну від суб’єктивного відчуття щастя, оцінка рівня задоволеності життям до та під час карантину є однаковою в результатах і цьогорічного, і минулорічного досліджень. Порівняльний аналіз свідчить, що загальна оцінка рівня задоволеності життям за шкалою від 0 до 5 знизилася з 3,9 балів до карантину до 3,3 балів під час карантину.   

У рейтингу факторів, які спричиняють найбільший дискомфорт українцям під час карантину, перше місце у 2020 році посіло соціальне (фізичне) дистанціювання (брак спілкування з рідними і друзями), тоді як у 2021 році воно опустилося на друге місце. Натомість рейтинг дискомфортних факторів 2021 року очолює неможливість подорожувати, тоді як у 2020 році вона зайняла аж третє місце. На третьому місці у 2021 році – одразу два дискомфортних чинники: неможливість проводити дозвілля поза домом і зміна розпорядку дня та звичного способу життя, тоді як у 2020 році вони посідали друге та п’яте місця відповідно.

Пріоритетом в даному періоді свого життя 43,9% респондентів назвали здоров’я, 19,3%  – піклування про родину, 8,3%  – покращення матеріального становища, 7,2%  – духовно-інтелектуальний саморозвиток, 5,8% – освіту та здобуття фаху, 5,5%  – стосунки з коханою людиною, 4,3% – народження та виховання дітей, 3,6%  – кар’єру і 2,1% опитаних обрали опцію «інше».

Сильну тривогу за своє майбутнє в умовах непередбачуваності зовнішніх обставин відчуває більше половини українців:  38,7% українців оцінили свою тривогу за майбутнє на 5 балів (за шкалою від 0 до 5), 22% – на 4, 22,6% – на 3 бали, 9,2% – на 2 бали, 3,9% – на 1 і тільки 3,6% українців зовсім не хвилюються за своє майбутнє.

Зниження рівня своїх доходів 42,6% респондентів відзначили в анкетуванні 2021 р., а з початком карантину у 2020 р. рівень доходів впав у 60, 95%. Під час карантину 6,5% опитаних втратили роботу, у 6,2% роботу втратив хтось із членів сім’ї, 2% довелося закрити свій бізнес, аж 12,1% зазначили, що розглядають можливість поїхати закордон у пошуках роботи. 

Тож, як свідчать результати дослідження, трьома основними чинниками, що негативно впливають на суб’єктивне відчуття щастя українців виявилися: (1) хвилювання за здоров’я і життя рідних та близьких, (2) тривога за своє майбутнє в непередбачуваних соціально-економічних умовах та (3) погіршення матеріального становища.

Практичні рекомендації громадянам України для підвищення відчуття щастя та зміцнення їхнього психічного добробуту в умовах карантинних обмежень, а також пропозиції для урядових структур і органам місцевого самоврядування щодо забезпечення громадянам комфортніших умов життя, а також подальші результати аналізу дослідження ми будемо публікувати щотижня на нашому сайті.  

Переглянути повну версію результатів дослідження Ви можете за цим посиланням на нашому Youtube-каналі:

Закрити меню